Każdego dnia jesteś narażony na działanie promieniowania ultrafioletowego. Bardzo często mówi się o tym, jak niebezpieczne jest światło UV dla skóry, ale powinieneś zadbać również o zabezpieczenie swojego wzroku. Jeśli tego nie zrobisz, to narażasz się na wystąpienie niektórych groźnych chorób oczu. Dowiedz się jak szkodliwość promieniowania UV wpływa na Twoje oczy.

Dlaczego promieniowanie jest szkodliwe?
Czy wiesz, czym właściwie jest promieniowanie? Ultrafiolet to zakres spektrum słonecznego o najkrótszej długości fal. Poza tym UV można podzielić na trzy rodzaje w zależności od długości danej fali:
- promieniowanie UVC (200-280 nm),
- promieniowanie UVB (280-315 nm),
- promieniowanie UVA (315-380 nm).
Naukowcy zakładają, że ultrafiolet poniżej 300 nm nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ chroni przed tym warstwa ozonowa. Dlatego też powiększanie się jej może skutkować zmianą zakresu światła, jakie dociera do Ziemi.
Zastanawiasz się, dlaczego promieniowanie jest szkodliwe? W przypadku oka kluczowe znaczenie ma to, że tkanka absorbuje ultrafiolet – dotyczy to przede wszystkim rogówki i soczewki. Wtedy dochodzi do przekazania całej energii tkance. W konsekwencji może to doprowadzić do uszkodzenia jej struktury.
Które promieniowanie jest najbardziej szkodliwe?
Tak naprawdę każde światło UV jest szkodliwe dla oczu, czy skóry, jeśli tylko przedostaje się przez warstwę ozonową. Dlatego wśród najbardziej niszczycielskich jest UVA i UVB. Czy wiesz, które promieniowanie jest najbardziej szkodliwe dla oczu przez cały rok? Pamiętaj o tym, że choć UV w największych ilościach dociera na Ziemię w okolicach równika i zmniejsza się w kierunku biegunów, to tak właściwie przez cały rok musisz się chronić przed UVA i UVB. Pod tym względem najmniej groźne jest UVC, ponieważ warstwa ozonowa całkowicie je odbija lub pochłania.
Choć zacienienia i zachmurzenia częściowo blokują ilość światła, to jednak kluczowe znaczenie ma zjawiska odbicia, czy rozproszenia. To właśnie one wpływają na to, że ultrafiolet i tak dociera do oka. Intensywność takich promieni jest uzależniona od kilku czynników m.in. rodzaju nawierzchni, pory roku, stanu roślinności, pokrywy chmur i obecności śniegu.
Promieniowanie UV – szkodliwość i choroby
Dla oczu najbardziej niebezpieczne są letnie dni, a przede wszystkim godzina 9 oraz między 14 a 15. W końcu to właśnie wtedy następuje szczyt ekspozycji. Dodatkowo wzrok nie jest w naturalny sposób chroniony przez łuk brwiowy. Nie możesz też zapomnieć o noszeniu okularów przeciwsłonecznych zimą, gdyż nawet 100 razy większa może być ekspozycja na skutek odbicia promieni od pokrywy śnieżnej. Jeśli nie zadbasz o prawidłową ochronę, to może dojść do poparzenia słonecznego. Zazwyczaj ten problem mija po kilku dniach, ale wiąże się z wieloma przykrymi symptomami typu ból oczu, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie. Oprócz tego nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVC, UVB i UVA zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób oczu. Przede wszystkim dotyczy to:
- stanów zapalnych spojówki i rogówki,
- zespołu suchego oka – w takim przypadku występują uporczywe dolegliwości np. uczucie piasku pod powiekami, podrażnienie i pieczenie,
- skrzydlika,
- tłuszczyka,
- retinopatii słonecznej, czyli posłonecznego uszkodzenia plamki żółtej,
- zaćmy,
- zwyrodnienia plamki, co jest związane z wiekiem,
- nowotworu powieki,
- nowotworu spojówki i rogówki,
- czerniaka naczyniówki.
Zauważ, że w niektórych przypadkach regularne narażenie oczu na promieniowanie UV może przyspieszyć rozwój patologicznych zmian w tkankach.
Szkodliwość promieniowania UV – jak się chronić?
Właściwie każdy powinien zadbać o prawidłową ochronę przed promieniowaniem UV. Jednak szczególnie narażone są osoby z jasną karnacją i jasnymi tęczówkami. Istnieje kilka najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym sprawisz, że światło UV nie przedostanie się do kolejnych warstw oczu. Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Koniecznie wybieraj certyfikowane produkty, a w ten sposób zyskasz pewność, że ochrona jest naprawdę skuteczna. Poza tym dobrze sprawdzą się modele o dużych szkłach, znajdujących się blisko oczu. Dodatkowo stosuj się do kilku podstawowych zasad.
- Noszenie nakrycia głowy, które zasłania również oczy – najlepiej sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem.
- Wybieranie soczewek kontaktowych z filtrem UV – w ten sposób nie musisz rezygnować z ich noszenia, a do tego zyskasz naprawdę skuteczną ochronę przed słońcem. Soczewki kontaktowe z filtrem UV stają się standardem wśród użytkowników soczewek.
- Stosowanie diety bogatej w luteinę – ten składnik to naturalny filtr dla siatkówki, a tym samym chroni ją przed światłem UV. Najwięcej luteiny znajdziesz w szpinaku, brokułach, kapuście włoskiej, a także w żółtych i pomarańczowych owocach oraz warzywach. Dostępne są również suplementy z luteiną, które można stosować na wypadek alergii na wcześniej wymienione produkty.
- Stosowanie kropli nawilżających oczy – z pomocą tzw. sztucznych łez ochronisz oczy przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, związanymi z nadmierną suchością oczu. Dodatkowo nawilżone oczy będą sobie lepiej radziły z ekspozycją na słońce. Jednocześnie krople to nie może być jedyny sposób ochrony przed światłem UV.
Szukają soczewek kontaktowych z filtrem UV koniecznie zajrzyj do bezokularow.pl. Znajdziesz tam ogromny wybór soczewek w świetnych cenach i wielopakach.