Okulista a optometrysta – czym się różnią?

Okulista a optometrysta - czym się różnią?

Oczy – mówi się o nich, że są oknem na świat. To prawda: to właśnie oczy dostarczają nam najwięcej informacji o otoczeniu, dlatego należy o nie właściwie dbać. Wśród głównych zasad higieny wzroku jest regularna kontrola stanu oczu u specjalisty – okulisty lub optometrysty – zarówno profilaktycznie, jak i wtedy, gdy pojawią się problemy. Ale kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty? Czym różnią się te dwie profesje? Dowiedz się więcej!

Okulista i optometrysta: różnice

Okulista i optometrysta to dwa zawody zajmujące się zdrowiem oczu, które jednak różnią się zakresem kompetencji i rodzajem udzielanej pomocy. Pierwszy jest lekarzem, który ukończył studia medyczne, a następnie specjalizację z okulistyki. Optometrysta to specjalista, który ukończył szkołę podyplomową lub wyższą w zakresie optometrii. Właśnie ta różnica sprawia, że ci specjaliści różnią się zakresem obowiązków. Nie z wszystkimi problemami warto udawać się do okulisty, ale nie wszystkie rozwiąże optometrysta.

Okulista

Okulista jako lekarz to osoba, do której zadań przede wszystkim należy rozpoznawanie, diagnozowanie i leczenie chorób narządu wzroku i jego okolic. Ten specjalista może również wypisywać recepty na leki i antybiotyki, a także je aplikować. Poza tym, okulista posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności ku temu, aby przeprowadzać chirurgiczne zabiegi oczu. 

Okulista a optometrysta - czym się różnią?

Kiedy zgłosić się do okulisty?

U tego specjalisty możesz również zbadać swój wzrok, jednak zadanie to zdecydowanie częściej powierza się optometryście. Do okulisty warto zgłosić się, gdy występują u Ciebie różnego rodzaju niepokojące objawy, takie jak:

  • pieczenie, swędzenie i szczypanie oczu, 
  • ropna wydzielina z oczu, sklejanie się rzęs,
  • obrzęk powiek,
  • nadmierne łzawienie,
  • silny światłowstręt,
  • głębokie, szaro-białe rany na powierzchni gałek ocznych,
  • bóle oczu,
  • ostre kłucie w głębi oka,
  • zmętnienie rogówki,
  • widzenie aureoli wokół źródeł światła,
  • nagłe, znaczne pogorszenie widzenia. 

Tego rodzaju symptomy mogą być sygnałem o rozwoju chorób oczu, dlatego warto zwrócić na nie uwagę i skonsultować się właśnie z okulistą. Lekarz ten, po dokładnym zbadaniu i  ocenie stanu zdrowia oczu, będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć obecność choroby. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ wiele schorzeń, takich jak np. jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej – może rozwijać się stopniowo, nie dając początkowo wyraźnych objawów. Jeśli jednak nie odczuwasz objawów wskazujących na poważniejsze schorzenia, ale zauważasz pogorszenie wzroku, dobrym pierwszym krokiem może być wizyta u optometrysty.

Optometrysta

Optometrysta nie jest lekarzem, ale posiada uprawnienia do badania i oceny stanu wzroku. W razie potrzeby może również skutecznie rozpoznać różnego rodzaju choroby oczu i skierować pacjenta do okulisty. Optometrysta to osoba, która może przeprowadzić badanie wzroku: zbadać Twoje pole widzenia, ostrość wzroku, ciśnienie śródgałkowe. Jeśli występuje u Ciebie wada refrakcji, określi ją. Może też wypisać receptę na okulary lub soczewki i pomóc w dobraniu odpowiedniego narzędzia korekcji. Specjalista ten również podpowie, jak prawidłowo korzystać z soczewek kontaktowych i w razie potrzeby nauczy, jak je zakładać. Warto udać się zatem do niego wtedy, gdy: 

  • jakość Twojego widzenia się pogorszy; wystąpią u Ciebie problemy z widzeniem z daleka lub z bliska,
  • zauważysz u siebie lub Twojego dziecka nieprawidłowości w ustawieniu gałek ocznych lub ich koordynacji,
  • chcesz zamienić okulary na soczewki kontaktowe lub na odwrót,
  • czujesz, że Twoja wada wzroku uległa zmianie lub  potrzebujesz nowej recepty na któreś z narzędzi korekcji wad refrakcji. 

Sprawdź, jak dobrać soczewki na podstawie okularów.

Okulista a optometrysta - czym się różnią?

Okulista i optometrysta: wizyty

Jeśli wyżej wymienione objawy u Ciebie wystąpią, powinieneś nie zwlekać i jak najszybciej umówić się do odpowiedniego specjalisty. Ceny wizyt, zarówno u okulisty, jak i optometrysty mogą różnić się w zależności od tego, w jakim mieście i w jakim gabinecie chcesz złożyć wizytę. Pełne badanie u okulisty kosztuje średnio od 200 do nawet 400 złotych, a badanie wzroku u optometrysty od 150 do 250 złotych. 

Inni specjaliści od narządu wzroku

Gdy specjalista zbada już Twój wzrok, oczy i zdecyduje, że jest Tobie potrzebna korekcja, w celu wyboru najlepszych oprawek możesz udać się do optyka. Optyk to osoba, która pomaga w dopasowaniu okularów do kształu twarzy i stylu życia – możesz odwiedzić go stacjonarnie lub internetowo. Optycy online oferują zazwyczaj zdecydowanie szerszy wybór, niż ci stacjonarni. Dodatkowo, takie sklepy jak wOkularach.pl oferują wirtualną przymierzalnię, dzięki czemu nie musisz rezygnować z możliwości sprawdzenia, jak wyglądasz w danym modelu. 

Optyk to trzeci najbardziej popularny zawód, który dba o narząd wzroku. Mniej znaną profesją jest tyflopedagog, czyli osoba, która opiekuje się osobami słabowidzącymi lub niewidomymi.

Poznaj też nasze rady na temat tego, jak dbać o wzrok i poprawić widzenie. Warto pamiętać, że regularne kontrole wzroku, ćwiczenia oczu, a także jego odpowiednia higiena pomagają w zachowaniu zdrowia oczu we właściwej kondycji. 

Bibliografia:

  1. https://www.wokularach.pl/blog/optometrysta-czy-okulista-ktorego-specjaliste-wybrac
  2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/okulista-czy-optometrysta-kogo-powinienem-wybrac-i-w-jakiej-sytuacji