Źle dobrane soczewki – jak rozpoznać

Właśnie rozpoczęła się Twoja przygoda z soczewkami, ale czujesz, że coś jest nie tak? Pamiętaj, że soczewki kontaktowe to najwygodniejsza forma korekcji wzroku, więc nie bagatelizuj żadnych objawów. Powodem dyskomfortu mogą być źle dobrane soczewki. Dowiedz się gdzie leży przyczyna i jak ją rozwiązać, by cieszyć się wygodą. 

Źle dobrane soczewki

Źle dobrane soczewki – objawy

Idealna sytuacja to ta, w której zapominasz, że soczewki znajdują się na Twoich oczach. Jest to kwintesencja tej formy korekcji wzroku – jest niewidoczna i niewyczuwalna. Dlatego, gdy występuje jakikolwiek dyskomfort należy jak najszybciej poszukać jego przyczyny. Do najczęstszych objawów źle dobranych soczewek należy:

  • szczypanie, swędzenie i pieczenie oczu,
  • ból oczu i głowy,
  • niewyraźne/nieostre widzenie,
  • podwójne widzenie,
  • uczucie suchości oczu,
  • łzawienie oczu.

Każde z tych objawów może spowodować, że noszenie soczewek stanie się niewykonalne i męczące. 

Najczęstsze problemy podczas doboru soczewek

Dobór soczewek powinien odbyć się w gabinecie specjalisty – optometrysty. Tylko w taki sposób zyskasz pewność, że soczewki są dobrane odpowiednio pod Twoją wadę wzroku i budowę oka. Są jednak problemy, które skutecznie utrudniają dobór soczewek oraz ich noszenie.

Nieprzygotowanie do badania wzroku

Przed badaniem warto zasięgnąć informacji jak ono wygląda i jak się do niego przygotować. Przede wszystkim odpowiadaj na pytania specjalisty zgodnie z prawdą. Tyczy się to szczególnie dzieci, które boją się samego badania i nie współpracują z optometrystą. Zatajanie informacji może spowodować, że specjalista dobierze złe soczewki. To z kolei znacznie wydłuży Twoją drogę do dobrego widzenia.

Schorzenia i choroby oczu

Niektóre schorzenia w obrębie oczu mogą uniemożliwić noszenie soczewek. Jednak to nie oznacza, że całkiem wykluczają taką możliwość. Do takich schorzeń należy:

  • zespół suchego oka,
  • astygmatyzm rogówkowy,
  • zespół Sjogrena,
  • alergia.

W przypadku tych schorzeń konieczna jest ich eliminacja poprzez leczenie. Następnie można podjąć próbę dobrania soczewek. Warto także wiedzieć, że niektóre leki również utrudniają odpowiedni dobór soczewek poprzez skutki uboczne. Takimi lekami są np. leki hormonalne, które mogą wpływać na odpowiednie nawilżenie oka. 

źle dobrane soczewki soczewka z bliska

Nieprawidłowe zakładanie soczewek

Na pozór oczywista rzecz czasem okazuje się rozwiązaniem problemu. Dlatego przed założeniem soczewki upewnij się że jest ona prawidłowo ułożona na palcu. Pamiętaj, że soczewka powinna przypominać kształtem idealną miseczkę. Jej brzegi nie powinny się wywijać na zewnątrz. Przed założeniem sprawdź także, czy na soczewce nie znajdują się jakiekolwiek zabrudzenia, które mogłyby Cię uwierać. Więcej dowiesz się z artykułu jak zakładać soczewki.

Codzienne warunki i styl życia

Koniecznie weź pod uwagę swój styl życia oraz warunki, w których najczęściej przebywasz. Jeśli żyjesz w biegu i często przebywasz w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach to wybierz soczewki jednodniowe. To też świetne rozwiązanie dla osób z alergiami i wrażliwymi oczami. Natomiast soczewki miesięczne dobrze sprawdzą się u osób, które rzadko miewają problemy z oczami.

Infekcja lub zakażenie

Twoje problemy z noszeniem soczewek wystąpiły nagle? Być może wdała się jakaś infekcja. Sprawdź, czy Twoje oczy nie są podrażnione. Jeśli objawy nie ustępują skonsultuj się ze specjalistą w celu podjęcia działań. 

Źle dobrane soczewki – co robić?

Przede wszystkim zastanów się jakie konkretnie objawy Ci dokuczają. Czy są to problemy z widzeniem, czy samym noszeniem soczewek. W ten sposób zawęzisz sobie pole szukania problemu i go sprecyzujesz. Z tą wiedzą najlepiej udać się ponownie do optometrysty. Być może ponowny dokładny wywiad oraz badanie wzroku ujawni problem. Wtedy specjalista może przepisać Ci inny rodzaj lub markę soczewek. Prawdopodobnie po takiej wizycie w gabinecie źle dobrane soczewki nie będą już problemem. 

Szukasz soczewek w najlepszej cenie? Sprawdź bezokularow.pl!