Podwójne widzenie – diplopia – przyczyny i leczenie

Twoje oczy robią Ci psikusa i widzisz podwójnie? Czasem to całkowicie normalne, ale czasem to zwiastun problemów z oczami. Dlatego dobrze jest wiedzieć czym charakteryzuje się podwójne widzenie i kiedy powinno nas zaniepokoić. Dowiedz się także jak wygląda ewentualne leczenie diplopii. 

podwójne widzenie

Co to jest diplopia?

Diplopia to fachowa nazwa zjawiska jakim jest podwójne widzenie. Nie jest to nic innego jak „dwojenie się w oczach” przedmiotu na który patrzymy. Ten stan może występować obuocznie lub jednoocznie. Najczęściej jest to chwilowy stan wynikający ze zmęczenia wzroku, czy wady wzroku. Jeśli jednak podwójne widzenie powtarza się co raz częściej lub trwa przez dłuższy czas to może to oznaczać chorobę oczu. 

Warto wspomnieć, że diplopia może wystąpić naturalnie, gdy zafiksujemy się patrząc długo na jeden przedmiot (wtedy inne przedmioty otaczające ten jeden, na którym się zafiksowaliśmy mogą się dwoić).

Podwójne widzenie przyczyny

Pozornie niegroźne zjawisko jakim jest diplopia może zwiastować groźne schorzenia. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia podwójnego widzenia zaliczamy:

  • astygmatyzm,
  • zespół suchego oka,
  • zaćmę,
  • zeza,
  • podwichnięcie soczewki,
  • skrzydlika, 
  • cukrzycę, 
  • nadczynność tarczycy,
  • przebyte urazy oka

Podwójne widzenie mogą także spowodować porażenia mięśni gałkowych lub ich niedowłady, czy guzy oczodołu. 

Podwójne widzenie na jedno oko

Diplopia może występować tylko jednoocznie. Wtedy najczęstszą przyczyną tego zjawiska są zaburzenia załamywania światła na osi optycznej jednego lub obu oczu. Dzieje się tak ponieważ wystąpił jakiś czynnik wywołujący tą zmianę, np. przymglenie lub blizna rogówki, astygmatyzm, stożek rogówki, czy podwichnięcie soczewki. 

Nie wiesz jaki typ diplopii u Ciebie wystąpił? Podwójne widzenie na jedno oko można w prosty sposób sprawdzić. Najpierw popatrz na przedmiot niedaleko oddalony od Ciebie zasłaniając jedno oko, a następnie drugie. W ten sposób przekonasz się które oko sprawia, że widzisz podwójnie. 

podwójne widzenie diplopia

Diplopia – diagnostyka

By określić odpowiednie leczenie podwójnego widzenia należy udać się do specjalisty – okulisty. Na początku trzeba określić przyczynę wystąpienia diplopii. W tym celu zostaną zbadanie Twoje oczy pod kątem wady wzroku oraz chorób oczu. Okulista może zlecić także  dodatkowe badania takie jak badanie obrazowe głowy i oczodołów, usg tzw. Doppler oraz badania w kierunku chorób mięśniowych, czy tarczycy. Może zdarzyć się tak, że konieczna będzie wizyta także u neurologa, endokrynologa, czy chirurga szczękowego. 

Pamiętaj, że podwójnego widzenia nie należy bagatelizować. Odwlekanie w czasie wizyty u specjalisty może grozić o wiele bardziej negatywnymi konsekwencjami.

Podwójne widzenie leczenie

W zależności od bodźca (przyczyny), który wywołał podwójne widzenie nastąpi wybór leczenia. To co warto podkreślić to to, że leczenie polega na eliminacji danej przyczyny ponieważ diplopia to objaw, a nie choroba. W przypadku zaburzenia prawidłowej pracy mięśni gałkoruchowych stosuje się operacyjną korekcję mięśni. Natomiast, gdy przyczyną jest zez można zastosować toksynę botulinową A. Z kolei przy delikatnych odchyleniach możliwe jest zastosowanie okularów pryzmatycznych. 

Szukasz soczewek kontaktowych? Sprawdź bezokularow.pl!