Soczewki kontaktowe są uznawane za najwygodniejszą formę korekcji wzroku. Nic dziwnego, że z roku na rok przybywa fanów tej formy. Zastanawiasz się czy Ty tez możesz je nosić? Nic trudnego! Dowiedz się jak dobrać pierwsze soczewki i o czym warto wiedzieć przed ich zakupem.
Jak dobrać soczewki?
Najważniejszą kwestią jest odpowiednie dobranie soczewek indywidualnie pod Twoje preferencje, styl życia i rodzaj wady wzroku. Tego jednak nie możesz zrobić na własną rękę. Najlepiej udać się do optometrysty, który specjalizuje się w badaniu wzroku i doborze soczewek kontaktowych. Wystarczy, że umówisz się na zwykłą wizytę u tego specjalisty. Podczas pobytu w gabinecie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad oraz badanie wzroku. Następnym krokiem będzie nauka zakładania, ściągania i pielęgnacji soczewek oraz ich aplikacja. To oczywiście modelowa ścieżka doboru soczewek. Może się zdarzyć tak, że przez szczególne problemy zdrowotne, schorzenia lub przyjmowane leki nie możesz nosić soczewek. Dlatego tak ważny jest dobór soczewek przez specjalistę, który świetnie doradzi i przekaże Tobie potrzebną wiedzę.
Moje pierwsze soczewki – co warto wiedzieć
Przede wszystkim przygodę z soczewkami kontaktowymi zacznij od gabinetu specjalisty. Tam dowiesz się najważniejszych rzeczy w tym temacie oraz zaaplikujesz swoje pierwsze soczewki. Jest jednak kilka kwestii, o których warto wiedzieć choćby z samej teorii.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Na ten moment wyróżnia się kilka rodzajów soczewek, które można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich to czas użytkowania soczewek. Tu wyróżnia się soczewki jednorazowe, czyli jednodniowe oraz soczewki wielokrotnego użytku, np. miesięczne, całodobowe, czy dwutygodniowe. Drugi rodzaj soczewek to te, które dzieli się ze względu na rodzaj wady wzroku. Tutaj wyróżniamy soczewki:
- sferyczne – korygujące podstawowe wady wzroku tj. krótkowzroczność i dalekowzroczność,
- toryczne – które korygują astygmatyzm,
- multifokalne – korygujące presbiopię, którą potocznie nazywa się starczowzrocznością.
Oprócz tego warto wspomnieć także o kategorii soczewek dzielonych ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wytworzone. Tu wyróżnia się soczewki hydrożelowe (starszej generacji) oraz silikonowo-hydrożelowe (najnowszej generacji).
Parametry soczewek kontaktowych
Każde soczewki mają swoje parametry. To właśnie one grają tutaj jedną z najważniejszych ról jeśli chodzi o ich dobór. Dzięki nim można dobrać tą formę korekcji wzroku pod szczególne potrzeby oczu. Te parametry, które znajdziesz również na opakowaniu soczewek to:
- BC – czyli krzywizna soczewek. Standardowa krzywizna wynosi 8,6, jednak często zdarza się, że produkt jest dostępny nawet w trzech różnych krzywiznach, by jak najlepiej pasować do oka.
- DIA – to średnica soczewki i jest podawana w milimetrach.
- CYL – czyli moc cylindra, która występuje tylko przy soczewkach torycznych.
- AX/AXIS – to również parametr, który występuje przy soczewkach torycznych i oznacza oś soczewki.
- ADD – to inaczej addycja, która oznacza dodatek do bliży i występuje przy soczewkach progresywnych/multifokalnych.
- Dk/t – to oznaczenie poziomu przepuszczalności tlenu do oka przez soczewkę.
- Uwodnienie – podawane w procentach pokazuje zawartość wody w soczewce.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych
Zachowanie odpowiedniej higieny oraz regularne pielęgnowanie soczewek to podstawa ich noszenia. Przede wszystkim należy pamiętać, by przed założeniem i ściągnięciem soczewek umyć dobrze ręce. Innym ważnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja, czyli mycie soczewek oraz przechowywanie ich w pojemniku. Robi się to za pomocą specjalnych płynów do soczewek, których zadaniem jest zdezynfekować soczewki i wyeliminować wszelkie osady i bakterie. Dzięki temu każdego dnia zakładasz czyste soczewki i minimalizujesz ryzyko dyskomfortu. To wszystko dotyczy głównie soczewek wielokrotnego użytku. W przypadku soczewek jednodniowych musisz jedynie dbać o higienę. Ich pielęgnacja jest zbędna ponieważ są to soczewki jednorazowe, a więc po ich ściągnięciu należy je wyrzucić.
Jak samemu dobrać soczewki kontaktowe?
Warto zaznaczyć, że nie należy samemu dobierać sobie soczewek. Może to spowodować po pierwsze źle dobraną korekcję wzroku, a po drugie ubytki w portfelu. Dlaczego? Żeby nosić soczewki kontaktowe potrzebujesz recepty z parametrami swojej wady od specjalisty. Warto tu zaznaczyć, że recepta na okulary jest zupełnie inna niż recepta na soczewki. Po za tym nie znasz budowy swojej rogówki, by ocenić, która krzywizna soczewki będzie dla Ciebie odpowiednia. Dlatego zanim na własną rękę znajdziesz komfortowe soczewki to może się okazać, że stracisz sporo pieniędzy. Dopiero w sytuacji, gdy będziesz już zaawansowanym użytkownikiem soczewek, który wie czego potrzebują jego oczy i zna swoje parametry możesz próbować z różnymi markami soczewek.
Pierwsze soczewki – koszty
Jeśli chodzi o koszty doboru soczewek to nie są one wysokie o ile nie robisz tego na własną rękę. Zaczynając od standardowej wizyty u specjalisty to musisz liczyć ok. 50-150 złotych, w zależności od miejsca. Jednak często zdarza się tak, że gabinety robią akcje promocyjne, w których badanie i dobór soczewek masz za darmo. Gdy soczewki, które dobierze Ci specjalista sprawdzą się u Ciebie to kolejnym wydatkiem będzie zakup pełnego opakowania (w gabinecie otrzymasz darmowy zestaw próbnych soczewek). Tutaj koszty mogą się mocno wahać ponieważ zależy to od marki i rodzaju soczewek, a także od miejsca, w którym je kupisz. Jeśli chodzi o ostatnią kwestię to szczególnie polecamy kupować soczewki kontaktowe w Internecie. W sklepach online wybór soczewek jest znacznie większy nic stacjonarnie, a ceny są o wiele bardziej atrakcyjne. Takim sklepem jest np. bezokularow.pl.