Ochrona oczu przed światłem niebieskim

Każdego dnia mamy do czynienia z wszelakimi ekranami, np. telewizora, smartfonu, czy komputera. Dziś każdy z nas przyzwyczaił się że technologia otacza nas z każdej strony. Jednak, czy pozostaje to obojętne dla naszego organizmu? Okazuje się, że światło niebieskie pochodzące z ekranów bardzo nam szkodzi. Dlatego dowiedz się jaki ma ono wpływ i jak się chronić przed światłem niebieskim.

ochrona oczu przed światłem niebieskim

Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie to dokładniej promienie, które docierają do naszych oczu za pośrednictwem różnego rodzaju ekranów i monitorów. Światło to ma negatywny wpływ na cały narząd wzroku, ale także powoduje inne objawy, np. ból głowy, czy karku. Natomiast zbiór wszystkich niedogodności często nazywany jest cyfrowym zmęczeniem wzroku. Wielu z nas codziennie odczuwa objawy nadmiernego wystawienia na światło niebieskie, tylko nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego warto wiedzieć więcej w tym temacie ponieważ nadmierna ilość światła niebieskiego może prowadzić do cięższych konsekwencji. 

Wpływ światła niebieskiego na oczy

Emitowane przez ekrany światło niebieskie przede wszystkim wpływa negatywnie na nasze oczy. Często spędzając dużo czasu przed komputerem możesz doświadczyć nieprzyjemnych objawów takich jak: 

  • ból oczu i głowy,
  • szczypanie, pieczenie i uczucie suchości w oczach,
  • zaczerwienie lub nawet podrażnienie oczu.

Gdy tego typu objawy wystąpią u Ciebie to możesz mieć pewność, że doświadczasz cyfrowego zmęczenia wzroku. Nadmierna ilość światła niebieskiego, która dociera do naszych oczu każdego dnia może także wywołać inne poważne komplikacje, np. pogłębienie wady wzroku. Dzieje się tak, ponieważ wpatrując się przez kilka godzin w ekran komputera nasze oczy w pewnym sensie się rozleniwiają. Patrzą na obiekt, który jest blisko nich więc nie potrzebują się wysilać. To może wywołać lub pogłębić dotychczasową wadę wzroku. Siedząc przy komputerze rzadziej mrugamy, co również powoduje nieprzyjemne pieczenie oczu i uczucie piasku pod powiekami. 

Jak chronić oczy przed światłem niebieskim?

Wielu z nas zapomina o zasadzie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W tym przypadku również można zapobiec negatywnym skutkom światła niebieskiego. Wystarczy dostosować się do kilku prostych zasad i trików, by poczuć się lepiej. A więc, jak chronić oczy przed światłem niebieskim? 

  • Pracując przy komputerze przez wiele godzin w  ciągu dnia nie zapominaj o przerwach. Wystarczy 5 minut przerwy na każdą godzinę. W tym czasie postaraj się porobić coś innego, a przede wszystkim pozwól swoim oczom popatrzeć na obiekty oddalone dużo dalej od Ciebie, np. wyjrzyj przez okno. 
  • Jeśli masz wadę wzroku to wypróbuj soczewki kontaktowe do komputera. Ten rodzaj soczewek jest lepiej uwodniony i przepuszcza o wiele więcej tlenu do oka niż zwykłe soczewki kontaktowe. Dzięki temu Twoje oczy pozostaną nawilżone i lśniące przez cały dzień, a Ty nie poczujesz dyskomfortu. Tego typu soczewki znajdziesz m.in. na bezokularow.pl
  • Sprawdź, czy masz zachowaną odpowiednią odległość monitora od oczu. To ma bardzo duże znaczenie – im bliżej siedzimy tym gorzej dla naszych oczu! Wystarczy ustawić ekran w odległości ok. 50-70cm od oczu. 
  • Spróbuj ograniczyć używanie urządzeń z ekranami. Jeśli pracujesz na komputerze to postaraj się nie chwytać od razu za telefon po zakończonej pracy. Pozwól swoim oczom trochę odpocząć. Postaraj się także nie używać telefonu zaraz przed zaśnięciem. 

Jak pozbyć się objawów cyfrowego zmęczenia wzroku?

Zastanawiasz się, czy jest coś jeszcze co możesz zrobić dla swoich oczu? Możesz im zafundować prawdziwy relaks! Po cięższym dniu przyda im się okład z rumianku. Wystarczy, że zaparzysz rumianek, namoczysz w nim waciki lub szmatkę i położysz na zamknięte powieki. Leż z okładem co najmniej 20 minut, a w tym czasie oczy odpoczną. Możesz także każdego dnia wykonywać przez parę minut ćwiczenia dla oczu. W tym wszystkim nie zapomnij także o kroplach do oczu, które pomogą odpowiednio nawilżyć gałkę oczną. Trzymaj je zawsze pod ręką, np. na biurku, czy w torebce.