Soczewki na basenie i w saunie

Nosisz soczewki i równocześnie uprawiasz sport? To bardzo wygodna forma korekcji wzroku w tym przypadku. Daje dużo swobody i w żaden sposób nie ogranicza. Jednak jak to wygląda w kwestii pływania i sauny? Czy można nosić soczewki na basenie i w saunie?

soczewki na basenie i w saunie

Pływanie w soczewkach – czy można?

Uprawianie wszelakich sportów wiąże się z brakiem ograniczeń. Podczas biegania, czy grania w piłkę ważne jest, by mieć pełny zakres ruchów. Takie czynności mogą utrudniać chociażby okulary korekcyjne, które w każdej chwili mogą spaść. Dlatego w takich sytuacjach wygodniejsze i dużo bardziej komfortowe są soczewki kontaktowe. W żaden sposób nie ograniczają naszych ruchów, a równocześnie zapewniają dobre widzenie. Problem pojawia się tylko z momencie wizyty na basenie, czy saunie. Wiele osób pyta, czy w ogóle można pływać w soczewkach? Czy nie powoduje to żadnych komplikacji? Rozwiewamy mity!

Pływanie w soczewkach – jakich zasad przestrzegać

Wielu specjalistów nie zaleca pływania w soczewkach kontaktowych. To samo tyczy się także przebywania w saunie. Jednak, w ramach wyjątków i przestrzegając kilku zasad możemy nosić soczewki na basenie. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią higienę. Przede wszystkim zaleca się założenie soczewek jednodniowych przed wejściem na basen, a po wyjściu ściągnięcie ich i wyrzucenie. To zapewni Ci bezpieczeństwo i zdrowie Twoich oczu. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w gogle pływackie, by zminimalizować dostanie się wody z chlorem do oczu. W ten sposób unikniesz ewentualnych podrażnień. Dobry pomysłem będzie również użycie kropli nawilżających przed i po pływaniu. Środki używane do filtrowania wody na basenie mogą wysuszyć oczy i je podrażnić.

Pływanie w soczewkach – negatywne skutki

Jeśli nie dostosujesz się do zasad i zignorujesz zachowanie higieny to mogą wystąpić komplikacje. Zazwyczaj mówi się o infekcjach oczu i podrażnieniach. Jednak warto pamiętać, że tak samo są na to narażone osoby noszące soczewki, jak i te, które ich nie noszą. Wszystko zależy od tego jak podejdziesz do kwestii higieny. Dlatego przed wejściem na basen załóż świeżą parę soczewek jednodniowych, a po wyjściu je wyrzuć – tym sposobem w bezpieczny sposób zadbasz o oczy.

Sauna – czy można korzystać w soczewkach?

Jeśli chodzi o korzystanie z sauny w soczewkach to schemat wygląda całkiem podobnie jak przy pływaniu. Należy zadbać o odpowiednią higienę oczu. Oprócz tego zaleca się stosowanie kropli nawilżających – zwłaszcza, gdy jesteś stałym bywalcem w saunie. Jeśli jednak pierwszy raz wybierasz się do sauny to przeczytaj jej regulamin. Może zdarzyć się tak, że właściciel sauny zabrania wchodzenia w soczewkach. Wtedy należy się dostosować do warunków. Jeśli Twoja wada wzroku nie jest zbyt duża i wiesz, że poradzisz sobie w saunie bez soczewek to po prostu je ściągnij.

Ważne jest to, że soczewki dostosowują się do temperatury naszej gałki ocznej, a nie otoczenia. Dlatego noszenie soczewek do sauny nie jest bardzo niebezpieczne. Wystarczy, że wyjdziesz z sauny, gdy tylko poczujesz dyskomfort. Wtedy właśnie przydadzą się krople do oczu ponieważ możesz poczuć nadmierną suchość oczu.

Soczewki na basenie i w saunie – fakty i mity

Teraz już wiesz, że zakaz pływania i przebywanie w saunie nosząc soczewki to mit. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i zachować zdrowy rozsądek. Zadbaj o to, by Twoje oczy i soczewki na nich były całkowicie bezpieczne i chronione przed bakteriami. Nie zapomnij o jednorazowych soczewkach, które dają w tej kwestii więcej możliwości. Gdy dostosujesz się do tych zasad bezpieczeństwa możesz mieć pewność, że unikniesz jakichkolwiek podrażnień i infekcji. Warto tylko pamiętać, że zarówno basen, jak i sauna to miejsca publiczne. Dlatego ryzyko wystąpienia jakiś komplikacji zawsze istnieje niezależnie, czy jesteś osobą, która nosi soczewki, czy nie.

Szukasz soczewek jednodniowych? Zajrzyj do bezokularow.pl!