Rodzaje soczewek kontaktowych

Zaczynasz swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi? Zastanawiasz się jakie soczewki będą dla Ciebie najlepsze? Dowiedz się wszystkiego w tym temacie i poznaj rodzaje soczewek kontaktowych. Dopasuj soczewki do swojego trybu życia!

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe możemy podzielić na różne rodzaje ze względu na np. okres noszenia, wadę wzroku, czy materiał.  Dlatego jest to wygodna forma korekcji wzroku ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie. Soczewki sferyczne, toryczne i progresywne to rodzaj soczewek uzależniony od typu wady wzroku. Z kolei biorąc pod uwagę materiał, możemy podzielić soczewki na hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Jednak w szczególności dzieli się soczewki ze względu na ich okres noszenia. To właśnie dzięki niemu soczewki są wygodne ponieważ dobieramy je pod nasz styl i tryb życia. 

Soczewki jednodniowe

Zdecydowanie jedna z najwygodniejszych form wymiany soczewek. Używając soczewek jednodniowych nie musisz się martwić o ich pielęgnację. Rano zakładasz świeżą parę, a na koniec dnia ściągasz i po prostu wyrzucasz. Nie potrzebny jest Ci płyn do czyszczenia i dezynfekcji soczewek. Nie tracisz również czasu na ich mycie. Dlatego są świetną opcją dla aktywnych osób oraz na różnego rodzaju okoliczności, np. wesele, impreza, podróż, czy wakacje. Co więcej soczewki jednodniowe poprzez swój jednorazowy tryb wymiany są uznawane za najzdrowsze dla oczu. Jednak decydując się na soczewki jednodniowe należy zwrócić uwagę na cenę. Tego typu soczewki zazwyczaj wychodzą trochę drożej niż soczewki wielokrotnego użytku.  

Soczewki miesięczne

Miesięczne soczewki kontaktowe to opcja dla osób, które wolą ekonomiczne rozwiązania. Są również dla osób, które są świadome higieny użytkowania soczewek. Tego rodzaju soczewki należy po każdym użyciu umyć płynem i umieścić w pojemniczku. W tym czasie usuniesz wszelkie zanieczyszczenia oraz dodatkowo nawilżysz soczewki. Takie soczewki możesz użytkować przez 30 dni, codziennie. Dlatego, że soczewki są wielokrotnego użytku to jest to tańsza opcja. W ciągu miesiąca potrzebujesz tylko jednej pary soczewek, a nie 30 par tak jak w przypadku soczewek jednodniowych. Materiał z jakiego są wykonywane soczewki miesięczne jest lepiej uwodniony oraz ma większą przepuszczalność tlenu, by zapewnić komfort przez cały miesiąc. 

Soczewki całodobowe

Są to soczewki do noszenia ciągłego przez cały miesiąc. To oznacza, że praktycznie nie musisz ich ściągać przez cały okres użytkowania. Co za tym idzie, możesz w nich spać. Tego typu soczewki charakteryzują się najwyższą jakością materiału, a ich parametry są dostosowane do ciągłego noszenia. Jednak dla własnego komfortu i higieny warto je ściągnąć chociażby raz na tydzień, by odkazić je w płynie. Jeśli jednak Twoje oczy są wrażliwe może się okazać, że soczewki całodobowe nie są dla Ciebie. 

W innych artykułach możesz dowiedzieć się jakie soczewki jednodniowe, miesięczne i całodobowe polecamy. Zakupu soczewek możesz dokonać na bezokularow.pl