Soczewki do szkoły – o czym pamiętać?

Zastanawiasz się czy soczewki kontaktowe to dobry pomysł dla dziecka czy nastolatka? Na co zwrócić uwagę wybierając soczewki do szkoły? Jak przygotować na to dziecko? Wszystkiego dowiesz się czytając wpis.

Soczewki do szkoły – od czego zacząć?

Po pierwsze udaj się z dzieckiem do specjalisty w celu badania wzroku. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie optometrysta, który zbada wzrok od razu pod kątem noszenia soczewek. Zbierze dokładny wywiad i odpowie na wszystkie pytania. Przeprowadzi również instruktaż zakładania i ściągania soczewek. Następnie poda dokładne parametry potrzebne do wybrania odpowiednich soczewek kontaktowych. Podczas badania specjalista odpowie na wszystkie wątpliwości, a także postara się zachęcić dziecko do nauki zakładania soczewek. Po wyjściu z gabinetu otrzymasz receptę z wadą wzroku dziecka, która przyda się podczas kupna soczewek. 

Jakie soczewki do szkoły

Wybierając soczewki dla dziecka warto zwrócić uwagę na ich parametry. Nie chodzi tylko o moc wady czy krzywiznę, ale również o tlenoprzepuszczalność czy uwodnienie. Dlaczego jest to ważne? Dziecko przebywając w szkole jest narażone na różne warunki. Raz będzie siedzieć w klasie, za chwile na WF’ie na dworze, a jeszcze później w dusznej auli lub przy komputerze na informatyce. Dlatego weź pod uwagę warunki, by dobrać odpowiednie soczewki. Zwróć uwagę na to żeby soczewki miały wysoką przepuszczalność tlenu, by do oka docierała odpowiednia ilość powietrza. Tak samo zatrzymaj się przy uwodnieniu – od tego zależy jak bardzo soczewka jest nawilżona. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu oczy nie będą wysychać, a dziecko nie odczuje dyskomfortu. Jeśli dziecko spędza dużo czasu przed komputerem to zastanów się nad soczewkami do komputera. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru soczewek ze względu na ich okres noszenia. Które będą lepsze, jednodniowe czy miesięczne? To zależy od tego czy dziecko nauczy się i będzie pamiętać o pielęgnacji w przypadku soczewek wielokrotnego użytku. Jeśli niechętnie będzie czyścić soczewki lub będzie o tym zapominać, to lepiej będzie zdecydować się na soczewki jednodniowe

Kilka przydatnych zasad dla rodzica

Jeśli jesteś rodzicem, to przyda Ci się zbiór kilku zasad, dzięki którym lepiej przeprowadzisz dziecko przez proces noszenia soczewek. Przede wszystkim pamiętaj, by zgłębić choć podstawową wiedzę na temat soczewek. Jeśli wystąpi jakiś problem lub pojawią się pytania to dziecko w pierwszej kolejności zwróci się właśnie do Ciebie. Po drugie nie wyręczaj dziecka w pielęgnacji soczewek i ich aplikacji. W tej sytuacji dziecko musi być samodzielne, bo przecież rodzice nie zawsze będą w pobliżu. Po trzecie uprzedź dziecko, by bez potrzeby nie zdejmowało sobie soczewek. Uprzedź również o konsekwencjach złego obchodzenia się z soczewkami. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto zaopatrzyć dziecko w kosmetyczkę z najpotrzebniejszymi rzeczami, by nosiło je zawsze przy sobie w plecaku. Do rzeczy tych należy:

  • pojemnik na soczewki – w razie sytuacji gdyby soczewki musiałyby być zdjęte w szkole
  • płyn – mała buteleczka płynu, by dziecko mogło przemyć soczewki i zalać pojemniczek
  • zapasowa para soczewek – w nagłym przypadku, gdy stara para, np. zostanie uszkodzona
  • małe lusterko 
  • żel antybakteryjny – żeby dziecko mogło odkazić ręce zanim dotknie soczewek

Pamiętaj, że soczewki mogą być lepszym wyborem dla dziecka niż okulary. Choć początki będą na pewno trudne, to unikniesz kolejnych zgniecionych okularów. Co więcej dziecko zyska pełną swobodę ruchu! Po za tym tak szybko jak dzieci rosną, tak szybko może zmieniać się ich wada wzroku. Dlatego łatwiej i taniej będzie kupić soczewki o innej mocy niż co chwilę wymieniać szkła w okularach.

Soczewki, płyny, krople do oczu oraz akcesoria znajdziesz na bezokularow.pl